Your IP: 3.235.42.157
2024-03-19 03:19

Uroczysty dzień Komunii jest ważnym momentem życia człowieka. Warto dołożyć wszelkich starań, by w pamięci dziecka zapisał się on jako szczególny i cudowny, ze względu na pierwsze ich spotkanie z Jezusem w Eucharystii.Zewnętrzna otoczka – goście, przyjęcie, prezenty są ważne, ale nigdy nie powinny zdominować religijnego charakteru Komunii.

Najważniejsze miejsce przygotowania dziecka do I Komunii to rodzina. Rodzice są najważniejszymi, niezastąpionymi i najlepszymi osobami do wprowadzenia swoich dzieci w tajemnice wiary. Nawet jeśli sami czują się słabi w wierze, nawet jeśli sami zaniedbują swoje religijne praktyki, to dalej pozostają dla swoich dzieci najważniejszymi autorytetami. Od samych rodziców zależy, czy wykorzystają ten autorytet dla dobra dziecka czy przeciw dziecku. Ani ksiądz, ani katecheta nie zastąpią rodziców. Nie dlatego, że nie chcą, ale dlatego, że jest to niemożliwe. Mogą jedynie pomagać.

Dlatego przygotowaniem dzieci do I Komunii, dla dobra dziecka, muszą zająć się rodzice. Podkreślamy to – rodzice. Ważny jest udział obojga rodziców.

Metody, którymi powinni się posłużyć rodzice są dwie.

Pierwsza to osobisty przykład. Druga to religijna rozmowa rodziców z dzieckiem.

Zapraszamy dzieci, wraz z rodzicami, szczególnie na niedzielną Mszę Świętą, na nabożeństwa, rekolekcje. Oczywiście nie tylko na czas przygotowania, ale na cały czas, w którym wasze dziecko czuje się dzieckiem.

Przyjdźmy zawsze kilka minut wcześniej.

Niech niedzielna Msza Święta będzie okazją do rozmowy – o zachowaniu w kościele (zwracajmy na to uwagę), o modlitwie, o tym co w kościele się znajduje, o przeżywaniu duchowym Mszy Świętej i Komunii, o Ewangelii i kazaniu.