Your IP: 54.235.6.60
2024-03-19 03:49

Sakrament Chrztu Świętego

--> Chrzty udzielane są w ostatnią niedziele miesiąca na Mszy św. o godzinie 12.00

--> Chrzest zgłaszają rodzice dziecka w kancelarii parafialnej Rodzice i chrzestni zgodnie z zarządzeniem ks. Bp Zbigniewa Kiernikowskiego uczesniczą w czterech katechezach przygotowujących do chrztu dziecka

--> Rodzice dziecka są zobowiązani przed chrztem zgłosić się do księdza z zaświedczaniami o przebytych katechezach oraz aktem urodzenia dziecka

--> Na podstawie aktu urodzenia dziecka w wyznaczonym terminie w kancelarii u organisty są sporządzane akta chrztu

--> Rodzice chrzestni jeśli mieszkają w innej parafii niż ta, w której ma być ochrzczone dziecko dostarczają zaświadczenie, iż mogą być rodzicami chrzestnymi, bo są w pełni praktykującymi katolikami. O takie zaświadczenie najczęściej prosimy w swojej parafii (wydawane jest na podstawie zaświadczenia odbytych czterech katechez, albo w tym miejscu gdzie naprawdę praktykujemy swoją wiarę np. jednosce wojskowej, parafii czasowego pobytu (również za granicą), w duszpasterstwie akademickim itp.

Kandydatem na chrzesnego może być osoba:

- mająca ukończona 16 lat i przyjęła sakrament Bierzmowania

- należąca do Kościoła Katolickiego i uznająca prawdy głoszone przez Kościół

- przyjmująca sakramenty święte i uczestnicząca w Eucharystii

- przygotowana poprzez cykl czterech katechez

- małżonkowie żyjący w związku sakramentalnym

- rodzice wychowujący swoje dzieci po katolicku

- członkowie rodzin spotykających się z księdzem w czasie wizyty duszpasterskiej

- młodzież uczęszczająca na katechizację

Nie mogą być to osoby żyjące niezgodnie z wiarą i nauką Kościoła np. w związku cywilnym, konkubinacie lub nie mające nic wspólnego z życiem Kościoła (niepraktykujący, albo praktykujący tylko "od święta").

Przez Chrzest Święty człowiek jest włączony do Kościoła, staje się członkiem Ludu Bożego. Z chwilą decyzji o chrzcie swego dziecka rodzice przyjmują na siebie obowiązek wychowania religijnego. Wychowanie religijne dziecka posiada decydujące znaczenie dla całego późniejszego jego życia. Rodzice chrzestni powinni wspomagać rodziców, a nawet - w wyjątkowych sytuacjach - przejąć wychowanie religijne. Chrystus obdarza ludzi ochrzczonych łaską wiary, nadziei i miłości. Chrztu Świętego należy udzielać w takim miejscu i czasie, aby większa ilość ludzi mogła uczestniczyć w tym wydarzeniu. Powinni być obecni rodzice dziecka, chrzestni, jak również cała rodzina, a także krewni, przyjaciele, sąsiedzi i inni parafianie. Jasno wyrażają to Obrzędy Chrztu Dzieci. Najbardziej stosownym dniem do udzielania Chrztu Świętego jest niedziela, gdyż ukazuje ona związek sakramentu Chrztu Św. z misterium paschalnym Chrystusa.

Jak przygotować się do Chrztu Św.?

Rodzice jak i chrzestni dziecka powinni być starannie przygotowani do świadomego udziału w tym sakramencie, dlatego mają obowiązek wziąć udział w nauce dla rodziców i rodziców chrzestnych. Należy uczestniczyć w czterech katechezach dla rodziców i chrzestnych. Natomiast okazja do spowiedzi św. jest codziennie na 30 minut przed każdą Mszą świętą oraz w razie potrzeby w czasie Eucharystii.

O co należy zadbać?

Wcześniej należy zakupić świecę, która odpalona od świecy paschalnej stanowi w czasie Chrztu św. znak przyjęcia wiary. Rodzice przynoszą również do kościoła białą szatę - znak łaski uświęcającej, którą matka chrzestna nakłada na dziecko.

Po udzieleniu sakramentu Chrztu Św. dziecko zostaje wpisane do księgi parafialnej. Od tej chwili będą tam wpisywane wszystkie ważniejsze adnotacje np. o zawarciu ślubu. Należy zatem pamiętać, w którym kościele dziecko zostało ochrzczone. Jeżeli o chrzest dla dziecka proszą rodzice, którzy żyją w niesakramentalnym związku, konkubinacie czy tzw. wolnym związku należy najpierw porozmawiać z proboszczem.