Your IP: 3.235.42.157
2024-03-19 03:21

SPOTKANIA: W ŚRODY O GODZ. 17:00 NA SALCE W DOMU PARAFIALNYM

LEGION MARYI

Jest katolickim ruchem apostolstwa świeckich, który służy pomocą Kościołowi. Legion powstał w Dublinie /Irlandia/ w 1921 r. Obecnie działa w większości krajów świata; zrzesza około 1,5 miliona członków czynnych oraz 10,5 miliona członków pomocniczych.

Celem Legionu Maryi jest uwielbienie Boga poprzez uświęcenie jego członków przez modlitwę i czynną pracę apostolską pod kierownictwem kapłańskim w dziele Maryi i Kościoła, jakim jest zmiażdżenie głowy węża i rozszerzenie Królestwa Bożego.

Duch Legionu jest tym samym duchem, jaki ożywiał Maryję. Legioniści dążą szczególnie do zgłębienia i naśladowania Jej wielkiej pokory, doskonałego posłuszeństwa, anielskiej łagodności, nieskalanej czystości, pełnej poświęcenia i odważnej miłości do Boga a zwłaszcza Jej wiary.

Patronką Legionu jest Maryja Niepokalana. Legioniści zachęcani są do praktykowania „Prawdziwego Nabożeństwa do Najświętszej Maryi Panny” według św. Ludwika Marii de Montfort, na którym swoje nabożeństwo do Maryi wzorował również Ojciec św. Jan Paweł II. Istotą prawdziwego nabożeństwa do Maryi jest oddanie się Jej całkowite, poświęcenie Jej wszystkiego wraz z dobrymi uczynkami. Możemy to wyrazić następująco: „Służba Maryjna ku chwale Bożej:. Legion uczy swoich członków widzieć Boga i służyć Mu w innych ludziach.

CZŁONKOSTWO LEGIONU

Każda grupa Legionu Maryi nazywana jest Prezydium. W każdym Prezydium może być około 14-15 członków czynnych. Członkowie aktywni uczestniczą, w co tygodniowych zebraniach Prezydium, podczas których modlitwa jest związana ze sprawozdaniami oraz dyskusją i która trwa nie dłużej niż 1,5 godziny. Każdy czynny Legionista zobowiązuje się do wykonania dwóch godzin pracy apostolskiej wyznaczonej mu przez Prezydium. Jedna parafia może mieć więcej niż jedno Prezydium. Prezydia młodzieżowe mogą być zakładane dla młodzieży poniżej 18 lat. Tygodniowo, co najmniej jedna godzinę powinien poświecić młody Legionista na pracę czynną.

Duchowość Wasza jest wybitnie Maryjna, nie tylko, dlatego, ze Legion szczyci się imieniem Maryi na swym rozwiniętym sztandarze, lecz nade wszystko dlatego, że metody duchowości i apostolatu oparł na dynamicznej zasadzie zjednoczenia z Maryją i na prawdzie o istotnym udziale Maryi Dziewicy w planie zbawienia. Innymi słowy, zamiarem waszym jest oddawać usługi każdej osobie, która jest obrazem Chrystusa, w duchu i z troskliwością Maryi. /Słowa Jana Pawła II do Legionu Maryi 1982 r/