Chrześcijaństwo zna rożne formy pokutne, które gładzą grzechy. Do najbardziej zalecanych należą: modlitwa, post, jałmużna i inne czyny miłosierdzia. Nie wystarczy jednak zwykłe czynienie pokuty. Grzesznik musi się pojednać nie tylko z Bogiem, ale i Kościołem, który od Chrystusa otrzymał moc odpuszczania grzechów. Przez pośrednictwo Kościoła i posługę kapłana dokonuje się prawdziwa i pełna pokuta, czyli nawrócenie. Ma to miejsce w sakramencie pojednania.
Do owocnego przeżycia sakramentu pokuty trzeba dobrze się przygotować poprzez modlitwę i rachunek sumienia, który czynimy w świetle słowa Bożego. Chrześcijanin przystępujący do tego sakramentu musi przede wszystkim całym sercem zwrócić się do Boga. To wewnętrzne nawrócenie musi wyrazić się poprzez żal za grzechy, wyznanie grzechów (spowiedź) i poprzez zadośćuczynienie. Po spełnieniu tych warunków grzesznik może otrzymać rozgrzeszenie od kapłana Kościoła.
Warto pamiętać:
- do spowiedzi trzeba się przygotować, poprzez czas i spokój, dlatego nie odkładaj spowiedzi na ostatnie dni np. przed świętami;
- z tych samych powodów unikaj spowiadania się w czasie Mszy św.,
- w wypadkach nagłych zawsze można poprosić księdza o udzielenie tego sakramentu;
- musisz na początku spowiedzi powiedzieć księdzu w jakim jesteś wieku i jaki jest Twój stan cywilny (pijaństwo ojca jest inne niż pijaństwo kawalera)
- wyznaj wszystkie grzechy, niczego nie tając, PAMIĘTAJ, ŻE JEŻELI ŻYJESZ Z KOBIETĄ/MĘŻCZYZNĄ bez sakramentu małżeństwa lub w konkubinacie,to niestety nie spełniasz warunków sakramentu pokuty i nie będziesz mógł/mogła uzyskać rozgrzeszenia.
Sakrament pojednania jest sakramentem MIŁOŚCI, nie bój się, bądź odważny, Pan czeka na Ciebie!
Copyright © 2024 Parafia św. Filipa Neri w Kąkolewnicy Rights Reserved.